Zaskakująco niewielka ilość osób słysząc hasło ,,zakłady bukmacherskie” myśli o czymś innym niż piłka nożna bądź baseball, co jest dość krzywdzącym stereotypem dla historii zakładów. Kiedy zatem zostały one ,,wymyślone?”

Czy zakłady bukmacherskie są wymysłem naszych czasów?

Czyj rydwan jest szybszy?

Ludzkość od początku swojego istnienia prowadziła zakłady. Kto kogo pobije w zawodach pięściarskich, kto będzie szybszy na wyścigach i tym podobne. Jednakże pierwszy, bardziej namacalny dowód na zakłady pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie patrycjusze (wysoka warstwa społeczeństwa – w skrócie najbogatsi) zakładali się o to, który rydwan będzie najszybszy (rydwan to w przybliżeniu dwa konie plus niewielka, dwukołowa karoca) bądź który gladiator pokona drugiego. Niektórzy nawet dochodzili do takiego stopnia uzależnienia od zakładów (bukmacherskich? Nie nie, wtedy to nawet tak się nie nazywało), że tracili całe swoje majątki i popadali w długi, bądź co gorsza, oprócz całego swojego dobytku tracili coś o wiele cenniejszego, mianowicie swoje życie.

Pojedynki łucznicze – czyli Robin Hood w wersji premium

Średniowieczni ludzie również lubili się zakładać na pieniądze, dobrym przykładem są tu choćby nielegalne (bawi nas to że w tych mrocznych i ponurych czasach coś takiego w ogóle można nazwać nielegalnymi, no ale z taką skargą to już prosimy do historyków, nie do nas) wyścigi konne, czyli prekursory dzisiejszych nielegalnych wyścigów samochodowych ,,na ćwierć mili” ale też pojedynki łucznicze, gdzie każdy zawodnik miał za zadanie trafić w sam środek tarczy częściej od swojego przeciwnika. Bądź też nie trafić w swojego przeciwnika z łuku, nie bylibyśmy zdziwieni gdyby takie sytuacje również się przydarzały, w końcu tamte czasy nie były do końca normalne. Co zabawne, niektóre kraje próbowały zakazać hazardu, jednym z tych krajów była Anglia, czyli Wielka Brytania. Choć wtedy jeszcze nią nie była, ale mniejsza z tym. Chodzi nam tutaj głównie o to, że ten kraj za jakiś czas przekona się o prawach murphy’ego na własnej skórze, co do bukmacherki.

Harry Ogden – ojciec nowoczesnej bukmacherki?

Harry Ogden jest w świecie zakładów bukmacherskich uznawany za pierwszego, profesjonalnego bukmachera na naszej kuli ziemskiej. W roku 1790 poinformował tłum zebrany przy Newmarket Heath że jest w stanie przyjąć zakład na każdego konia. I tutaj właśnie mamy ten chichot historii, ponieważ w kraju, w którym kilka wieków wcześniej próbowano zabronić hazardu, zrodziła się pierwsza na świecie nowoczesna forma hazardu. Zakłady bukmacherskie. A swoją drogą to obstawianie zakładów bukmacherskich na wyścigi konne to jedna z najstarszych form rozrywki, a mimo to pomogła zrodzić nowoczesną bukmacherkę. Widocznie stara miłość nie rdzewieje.

Rok 1922 – Pierwszy punkt bukmacherski na świecie

Co zabawne, znowu tutaj do akcji wchodzi Wielka Brytania, ponieważ pierwszy nowożytni punkt bukmacherski został założony w roku 1922 w Liverpoolu, a za tym wszystkim stał…. Brytyjczyk, John Moores. Ciekawe z resztą czy on też proponował ludziom darmowe freebety, jak dzisiejsze, nowoczesne firmy bukmacherskie…STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Poprzedni artykułSporty wirtualne w bukmacherce
Następny artykułJak ,,ograć” firmy bukmacherskie?
W Polsce bukmacher internetowy to ten, który posiada licencję i zezwolenie na działalność hazardową online. Bukmacher internetowy, który jest najbardziej popularny w Polsce to obecnie STS i Fortuna. Bonusy za darmo, promocje dla nowych gracz, wysokie kursy i świetna oferta zakładów sportowych.